Dzieñ Wspólnoty Diakoni Diecezjalnych
Wis³a - 19-20 kwietnia 2008
 

Kiedy odpowiedzialni za Ruch ¦wiat³o-¯ycie rozeznaj±, czym Ruch powinien zajmowaæ siê w nastêpnym roku, czym powinien s³u¿yæ Ko¶cio³owi, o czym mówiæ, do czego siê przygotowywaæ i czego uczyæ - czyli jaki powinien byæ temat nastêpnego roku formacyjnego, zaczyna siê zapoznawanie z tematem wszystkich cz³onków Ruchu. Najpierw wiêc na pocz±tku stycznia (a od tego roku w listopadzie) na organizowanej przez Centrum Ruchu ORDJ (Oaza Rekolekcyjna Diakonii Jedno¶ci) z tematem zapoznaj± siê cz³onkowie Diakonii Jedno¶ci z poszczególnych wspólnot.

Nastêpnie pod koniec lutego na Kongregacji Odpowiedzialnych, w poszerzonej i pog³êbionej formie, temat przedstawiany jest delegatom z poszczególnych diecezji, odpowiedzialnym za przekazywanie charyzmatu, czyli moderatorom, animatorom i cz³onkom ró¿nych diakonii, którzy bêd± ten temat wdra¿aæ w ¿ycie swoich wspólnot. (wiêcej ...>>)

¯eby lepiej poznaæ to, co maj± przekazywaæ i wiedzieæ jak to robiæ, na co zwracaæ szczególn± uwagê, osoby odpowiedzialne za poszczególne wspólnoty spotykaj± siê dwa razy na rok w ramach filii (6-9 diecezji) na tzw. DWDD (Dzieñ Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych) aby tam jeszcze raz popatrzeæ na temat roku uwzglêdniaj±c ju¿ specyfikê, potrzeby i mo¿liwo¶ci poszczególnych wspólnot w diecezjach. (wiêcej ...>>)

Innym celem DWDD jest te¿ niew±tpliwie budowanie wspólnoty osób, która wychodzi poza ramy swojego rejonu, czy diecezji. Do¶wiadczanie takiej wspólnoty uzdalnia do szerszego widzenia Ko¶cio³a i braci, do wychodzenia poza struktury Ko¶cio³a i ogarniania swoj± trosk± i mi³o¶ci± ca³ego ¶wiata.

W dniach 19-20 kwietnia nasza ¶l±ska filia spotka³a siê ju¿ tradycyjnie w Domu Rekolekcyjnym Diecezji Katowickiej w Wi¶le, aby pochylaj±c siê nad referatami z Kongregacji Odpowiedzialnych: programowym Moderatora Generalnego Ruchu ¦wiat³o-Zycie i referatem ks.Tomasza Jaklewicza "Ko¶ció³ w Polsce 2008 - wyzwania i znaki czasu", zobaczyæ:

  • jak wygl±da "dzi¶" naszych diecezji, wspólnot, krêgów?
  • na ile odczytujemy znaki czasu i odpowiadamy na nie?

Ws³uchani w relacjê z Ewangelizacji "ProChrist".

Szczególnie wa¿ne podczas tego spotkania wydaje siê zwrócenie uwagi na to, ¿e Ruch ¦wiat³o-¯ycie nie jest prze¿ytkiem, ¿e charyzmat Ruchu nie by³ dla minionej epoki.
Pokazanie, ¿e ks. Blachnicki opisuj±c 30 lat temu drogê, któr± idziemy, jako prorok odczytuj±cy znaki czasu, obserwuj±cy ¶wiat zachodu z jego dostatkiem, konsumpcjonizmem i liberalizmem, potrafi³ zobaczyæ wcze¶niej zagro¿enia, które do Polski mia³y dopiero nadej¶æ i przeciwstawiæ im now± kulturê - konkretny program prowadz±cy do dojrza³o¶ci chrze¶cijañskiej. Program ten uwzglêdnia³ wiêc, ¿e bêdzie realizowany w innym czasie i w innych warunkach.

"Ojciec powiedzia³ kiedy¶ w Carlsbergu, ¿e w jego rozeznaniu nasz charyzmat bêdzie dojrza³y i okrzepnie na pocz±tku XXI wieku. To jest dok³adnie ten czas, w którym ¿yjemy".
(ks. Adam Wodarczyk - KO)

MiH



Wspólnotowa Eucharystia.

 


Do czego wzywa nas Duch ¦wiêty?
Wnioski z Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu, oraz z DWDD

Nie dajmy sobie wmówiæ, ¿e Ruch ¦wiat³o-¯ycie siê prze¿y³, ¿e by³ dany na minion± epokê. Ten charyzmat jest ¿ywy, dynamiczny i ma swoj± misjê i zadanie w dzisiejszej rzeczywisto¶ci. My, jako ¶wiadomi chrze¶cijanie powinni¶my mieæ swój widoczny g³os w ¿yciu spo³ecznym. Na ile jeste¶my zdolni wnie¶æ w ¶wiat, w nasze ¶rodowisko to, czym nas Bóg obdarzy³? Jak realizujê charyzmat "¦wiat³o-¯ycie" w swoim codziennym ¿yciu? Nasza postawa powinna byæ pe³na pokory i troski o jedno¶æ. Wszyscy jeste¶my z jednego Ko¶cio³a Chrystusowego. Mamy wyj¶æ poza ¶wiadomo¶æ Oazy, ¿yjmy ¶wiadomo¶ci± zbawienia. Po pewnym okresie w³asnego wzrostu w wierze jest czas no podjêcie konkretnej s³u¿by dla innych. Tylko tak mo¿emy dalej siê rozwijaæ. Sukcesywne tylko "do³adowywanie w³asnych akumulatorów duchowych", bez wykorzystywania zgromadzonej energii w s³u¿bie innym powoduje (tak jak w technice: akumulatory trac± swoj± pojemno¶æ i staj± siê tylko szkodliwym odpadem), ¿e tracimy rado¶æ i entuzjazm wiary. Nasza troska o zbawienie powinna siê koncentrowaæ nie na pracy nad sob±, ale raczej dla innych - wtedy bêdziemy u¶wiêcaæ tak¿e i siebie. Ma byæ w nas jako¶æ, a nie bylejako¶æ. Dajmy siê u¿ywaæ Jezusowi z pasj± mi³owania.

Temat kolejnego roku pracy formacyjnej: "CZYÑCIE UCZNIÓW" przypomina, ¿e ka¿dy, kto uwa¿a siê za ucznia Chrystusa jest wezwany do pomna¿ania Jego uczniów - metod±, której On nas nauczy³, wspó³dzia³aj±c z Nim w Duchu ¶w. Trzeba nam za przyk³adem Jezusa spêdzaæ czas z uczniami:

  • na modlitwie (nie tylko uczyæ modlitwy, ale pozwalaæ byæ z nami na modlitwie)
  • na S³owie Bo¿ym (zara¿aæ zami³owaniem, pasj± do S³owa Bo¿ego)
  • w s³u¿bie (nie rób niczego sam - zabieraj ze sob± ucznia)
  • aby przekazaæ wizjê rozwoju i czynienia uczniów Jezusa - ... a¿ po krañce ziemi.


Spotkanie filialnej diakonii Domowego Ko¶cio³a

Katecheza Moderatora Filii ¦l±skiej ks. Ryszarda Nowaka

Mamy siê troszczyæ nie tylko o rozwój w³asnej wspólnoty, ale i o rozwój nowych wspólnot w innych parafiach, diecezjach ... krajach.
W ka¿dej diecezji powinny powstaæ Diakonie Ewangelizacji. Wa¿n± szans± jest organizowanie rekolekcji ORAE, dla animatorów ewangelizacji.
Aby dotrzeæ do ludzi pracy, potrzebne s± weekendowe, lub jednodniowe spotkania ewangelizacyjne.
Trzeba nam szukaæ nowych sposobów przekazywania wiary, wykorzystuj±cych technikê, internet, media, sztukê.

Mamy byæ:

Wierni - Chrystusowi (chrze¶cijañstwo, to nie doktryna, ale ¿ywe wydarzenie, wcielenie Jezusa),

Odwa¿ni - (chrze¶cijañstwo zakompleksione nikogo nie przekona)

Twórczy - (otwarci na Ducha ¶w. odczytywaæ znaki czasu)

Teresa i Andrzej Ko¶ció³ek




Przedstawiciele diec. ¶widnickiej

Bratnie dusze Moderatorów