znak-foska
Sprawozdanie z wiosennego DWDD - 18-20 marca 2011
do strony głównej

Po raz drugi mieliśmy szczęście uczestniczyć w Dniu Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych (DWDD) w bardzo gościnnej atmosferze DOMU RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE ARCHIDIECEZJI CZĘSTOCHOWSKIEJ. Cieszyliśmy się przyjęciem gospodarza ks. moderatora filialnego Mariusza Foltyńskiego, Ani Szot oraz Urszuli i Bogdana Wieczorków. Przed przyjazdem otrzymaliśmy materiały wprowadzające nas w temat DWDD Moderatora Generalnego Ruchu Światło-Życie - ks. Adama Wodarczyka oraz dokument "Diakonia miejscem formacji i posługi w Ruchu Światło-Życie i poprzez Ruch Światło-Życie" www.wroclaw.oaza.pl/oazapl/Diakonia.pdf

Termin dnia wspólnoty zbiegał się z uroczystością św. Józefa; dało to doskonały powód do tego, aby w różnych punktach dnia powiązać postawę diakonijną z jego patronem. Podczas porannej jutrzni kapłan przekazał nam interesujące spostrzeżenie dotyczące posługi i odpowiedzialności, jaką został obdarowany św. Józef. Czasami doświadczamy wątpiących myśli przed podjęciem jakiejś posługi w Ruchu Światło-Życie, zastanawiamy się czy jesteśmy jej godni i czy podołamy podjętej służbie. Powinniśmy wówczas pamiętać o tym, że całą odpowiedzialność za Świętą Rodzinę, Bóg złożył w ręce św. Józefa, który przecież, jako jedyny jej członek dotknięty piętnem grzechu pierworodnego był grzesznikiem takim samym jak my, a przecież poradził sobie doskonale. Św. Józef niewiele mówił, za to umiał słuchać i jako człowiek czynu zawsze wypełniał Boże polecenia. Ta znana nam wszystkim prawda wyzwala z fałszywej pokory.

Interesująca okazała się zaproponowana forma spotkań w małych grupach, w których dzieliliśmy się treściami dokumentu V Kongregacji Diakonii. Podczas tych spotkań skupiliśmy się na tym, co w treści dokumentu wydało nam się szczególnie ważne i aktualne dziś. Poruszaliśmy następujące tematy dotyczące swojej diecezji i swojej diakonii:

  1. postawa diakonijna - czym jest, w jaki sposób przejawia się taka postawa, a także jak należy wychowywać do takiej postawy,
  2. odpowiedzialność za diakonie - w jaki sposób mamy się troszczyć o swoją diakonię i na czym polega odpowiedzialność wszystkich członków diakonii,
  3. wspólne diakonie - jak dbać o jedność w Ruchu,
  4. formowanie do diakonii - co nam pomogło w przygotowywaniu się do podjęcia i pełnienia posługi w diakonii, oraz czego brakuje w formowaniu członków Ruchu do diakonii.

Na podsumowaniu przy pomocy "kartonowych tablic" w atmosferze radości te konkretne sprawy, na które zwróciliśmy szczególną uwagę zostały zaprezentowane wszystkim uczestnikom DWDD. Po podsumowaniu był czas na indywidualny Namiot Spotkania, który przygotował nas do punktu centralnego dnia wspólnoty, jakim było przeżycie Eucharystii pod przewodnictwem ks. Mariusza. Po tej uczcie duchowej przyszedł czas na coś dla ciała. Smakowity obiad przygotowany przez gospodarzy. Wspólny posiłek był dobrą okazją do bliższego poznania się i swobodnej rozmowy wszystkich zebranych.

Po południu odbyło się spotkanie kręgu filialnego oraz spotkania w grupach diakonijnych prowadzone przez delegatów diakonii centralnych. Spotkanie naszej grupy Diakonii Wyzwolenia prowadziła odpowiedzialna za diakonię wyzwolenia w naszej filii Katarzyna Klimas. Był to czas, w którym mogliśmy poznać odpowiedzialnych za diakonie wyzwolenia z innych diecezji. Dzieliliśmy się zarówno naszymi radościami, jak i problemami, z którymi borykamy się w swojej codziennej posłudze. Ta wymiana doświadczeń była bardzo cenna i na pewno zaowocowuje podjęciem przez nas konkretnych działań.

Następnym punktem dnia były nieszpory pod przewodnictwem naszego moderatora diecezjalnego Ruchu Światło-Życie ks. Marcina Ogórka. Podczas kolacji kończącej wiosenny DWDD panowała atmosfera miłości i braterstwa. Posileni i ubogaceni duchowo treściami tego dnia powróciliśmy do swoich domów w przekonaniu, że postawa diakonijna jest celem formacji Ruchu Światło-Życie, a więc i naszym zadaniem.

Iwona i Marek Kurowscy