Pielgrzymka Ruchów do Warszawy
6-7 czerwca 2009r
 

Decyduj±c siê na udzia³ w pielgrzymce do Warszawy by³am pewna, ¿e bêdzie to wydarzenie wa¿ne, kulminacja Nowenny Miesiêcy podjêtej przez Ruch ¦wiat³o-¯ycie w tym roku formacyjnym. Dodatkow± rado¶ci± by³o dla mnie, ¿e ca³y nasz kr±g móg³ w nim uczestniczyæ. Ju¿ wsiadaj±c do autobusu w K³odzku u¶wiadomi³am sobie, ¿e jestem we wspólnocie. To uczucie pog³êbi³o siê gdy dotarli¶my do Warszawy i przy³±czyli¶my siê do pozosta³ych pielgrzymów z naszej diecezji. Na placu spotkali¶my wielu znajomych z rekolekcji z ca³ej Polski. Mo¿e w tym miejscu zwrócê uwagê na bardziej materialny rys pielgrzymki aby nastêpnie skupiæ siê na wymiarze duchowym. Wielkie podziêkowania nale¿± siê osobom zaanga¿owanym w przygotowanie organizacyjne ca³ej uroczysto¶ci. My¶lê, ¿e zapewni³y nam maksimum poczucia ³adu i bezpieczeñstwa, dbajac o wszystkie potrzeby pielgrzymów. Ju¿ sam moment przyjazdu, gdy do autobusu wesz³y wolontariuszki aby udzieliæ nam niezbêdnych informacji, przekona³ mnie jak wszystko by³o przemy¶lane i dopracowane. Po ludzku poczu³am siê dumna, ¿e do takiej wspólnoty nale¿ê. Towarzyszy³a mi kole¿anka z pracy nie zwiazana z Ruchem, mo¿e to drobiazg ale ona zwróci³a mi uwagê jak czysto by³o na placu po zakoñczeniu uroczysto¶ci. Okazuje siê, ¿e w drobnych sprawach te¿ mo¿na dawaæ ¶wiadectwo.

      Po zawi±zaniu wspólnoty i prezentacji ruchów katolickich uczestnicz±cych w spotkaniu wys³uchali¶my katechezy: "Niech zst±pi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi! 30 lat temu i dzisiaj." Wyciszy³a nas ona i przygotowa³a do modlitwy o nowe wylanie Ducha ¦wiêtego na Polskê, Europê i ¶wiat. Dla mnie osobi¶cie by³ to, obok Eucharystii, kluczowy moment Czuwania. Najbardziej zapamiêta³am s³owa, ¿e Duch ¦wiêty na pewno odpowie na modlitwê zgodnie z obietnic± ale czy my podejmiemy wspó³pracê aby ta modlitwa i nowe wylanie darów przynios³o owoce. Poczu³am ogromne pragnienie aby byæ do dyspozycji i podejmowaæ s³u¿bê na rzecz Ruchu i Ko¶cio³a. Zda³am sobie sprawê, ¿e Bóg mnie potrzebuje, a ja tak czêsto siê usprawiedliwiam. Poruszaj±ce by³y ¶wiadectwa wiary, zw³aszcza naszych braci ze wschodu.


Nie mo¿na pomin±æ znaków upamiêtniaj±cych pobyt papie¿a na placu i jego osobê. Na scenie - o³tarzu pojawi³ siê obraz Matki Bo¿ej Czêstochowskiej, ten sam, który by³ podczas pamiêtnej Mszy w 1979 roku oraz uroczy¶cie wniesiony krzy¿ ¦wiatowych Dni M³odzie¿y darowany przez Jana Paw³a II m³odzie¿y jako znak mi³o¶ci Jezusa do ludzi. Nad placem górowa³ i zosta³ przed Msz± ¶w. uroczy¶cie ods³oniêty marmurowy krzy¿, który upamiêtni to spotkanie w centrum Warszawy. Po prawie ca³odziennym oczekiwaniu o 17:00 uczestniczyli¶my w Eucharystii pod przewodnictwem arcybiskupa Kazimierza Nycza. Wskaza³ on, ¿e skoro papie¿ wbrew warunkom zewnêtrznym o¶miela³ siê prosiæ o tak wiele dla umi³owanej ojczyzny i tak wiele otrzyma³ to i my powinni¶my prosiæ o wiele. Biskup mówi³ "Nasz Bóg nie umie dawaæ ma³o. On chce daæ pe³niê szczê¶cia - to jest granica Jego hojno¶ci". Dotar³o do mnie, ¿e czêsto wiadomo¶ci o kolejnych postêpach cywilizacji ¶mierci podkopuj± moj± nadziejê. A przecie¿ czas, kiedy rozleg³o siê wo³anie Jana Paw³a II o odnowê oblicza ziemi do ³atwych nie nale¿a³. To ¶wiadectwo mocy Boga muszê zawsze sobie przypominaæ w chwilach gdy wydaje siê, ¿e ju¿ nic nie mo¿na zrobiæ.

      Dope³nieniem tych wszystkich prze¿yæ by³ wspania³y koncert ewangelizacyjny w wykonaniu zespo³ów Deus Meus, New Life M. i chóru Centrum My¶li Jana Paw³a II, pod kierownictwem Marcina Pospieszalskiego. Tañcom i ¶piewom nie by³o koñca i nie spostrzegli¶my siê, gdy nasta³ czas Apelu Jasnogórskiego, który zakoñczy³ obchody tego dnia. Zmêczeni ale z poczuciem, ¿e uczestniczyli¶my w czym¶ bardzo wa¿nym wrócili¶my do Kotliny K³odzkiej. Od nas równie¿ zale¿y, czy nasza modlitwa w Warszawie przyniesie owoce.

Urszula Bieda  





zdjêcia: Teresa i Andrzej K.




Radosne tañce na Placu.

Czê¶æ naszej grupy na Placu Pi³sudskiego.

      W sobotê 6 czerwca razem z tysi±cami innych osób z Ruchu ¦wiat³o-¯ycie i innych ruchów i stowarzyszeñ ko¶cielnych, uczestniczyli¶my w przygotowywanej od roku Pielgrzymce Ruchów do miejsca, z którego w 1979 roku, podczas I pielgrzymki Jana Paw³a II do Polski, pad³y znane nam wszystkim s³owa "Niech zst±pi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi!", czyli na dawny Plac Zwyciêstwa w Warszawie i ...
S³owa te, przypominane ka¿dego dnia w modlitwie Nowenny Miesiêcy przez ca³y rok, u¶wiadamia³y nam moc Ducha ¦wiêtego, który czyni rzeczy niemo¿liwe, bo jak mówi³ w homilii abp Kazimierz Nycz - nikt rozs±dny 30 lat temu nie wierzy³, ¿e komunizm mo¿e upa¶æ w takim tempie, ¿e zmiany ustrojowe mog± siê dokonaæ w taki sposób. Pielgrzymka by³a wiêc wyrazem wdziêczno¶ci Bogu za Papie¿a Polaka i jego pontyfikat oraz za wielkie rzeczy, jakie Bóg uczyni³ naszemu narodowi a potem innym krajom okazuj±c Sw± moc.

      Ruch ¦wiat³o-¯ycie mia³ jeszcze inne powody do ¶wiêtowania, bo jest to równie¿ 40-ta rocznica powstania Ruchu ¯ywego Ko¶cio³a i 30-ta rocznica powo³ania do ¿ycia Krucjaty Wyzwolenia Cz³owieka, która równie¿ wielu osobom pozwala do¶wiadczaæ rado¶ci bycia wolnym.
Z naszej diecezji w Pielgrzymce uczestniczy³o ok. 75 osób. My¶lê, ¿e dla wszystkich by³ to rzeczywi¶cie czas ¶wiêtowania, rado¶ci i wdziêczno¶ci, bo dzia³o siê wiele ...
  • Mieli¶my okazjê wys³uchaæ wielu ¶wiadectw pokazuj±cych, jak Bóg mocn± rêk± prowadzi³, wchodzi³ w ¿ycie cz³owieka (czy narodu) i przemienia³ je.
  • Mieli¶my mo¿liwo¶æ uczestniczenia w ró¿norakiej modlitwie uwielbienia i s³owem i ¶piewem i tañcem.
  • Byli¶my ¶wiadkami ods³oniêcia i po¶wiêcenia ogromnego pomnika - KRZY¯A, który jako znak zwyciêstwa moc± Chrystusa ma przypominaæ wszystkim, ¿e: "tylko pod Krzy¿em - tylko pod tym znakiem, Polska jest Polsk±, a Polak - Polakiem", i ¿e nie ma prawdziwego zwyciêstwa bez mi³o¶ci.
  • Uczestniczyli¶my w Eucharystii sprawowanej przez ok. 450 kap³anów z ca³ej Polski, pod przewodnictwem gospodarza miejsca - abp Kazimierza Nycza, z udzia³em Prezydenta Polski i Pani Prezydent Warszawy.
  • Mogli¶my przez ca³y czas pobytu cieszyæ siê piêkn± pogod±, której nikt siê nie spodziewa³.
      Bêd±c w¶ród tych, którzy zdecydowali siê zostaæ na niedzielê, aby uczestniczyæ w II-gim Dniu Dziêkczynienia, do¶wiadczyli¶my te¿ ogromnej ¿yczliwo¶ci i go¶cinno¶ci mieszkañców Warszawy, którzy przyjêli pielgrzymów na noclegi do swoich domów.
Poza programem Pielgrzymki prze¿yli¶my niesamowite spotkanie przy grobie ks. Popie³uszki i w muzeum po¶wiêconym jego ¿yciu.
Osobi¶cie, bêd±c jeszcze pod silnym wra¿eniem filmu, który obejrza³am kilka miesiêcy temu: "Popie³uszko - wolno¶æ jest w nas", z wdziêczno¶ci± s³ucha³am ksiêdza Adama, który stara³ siê pokazaæ na czym polega³a ¶wiêto¶æ tego cz³owieka - co pokazywa³ swoim ¿yciem. Wiedz±c, jak trudno jest to zrozumieæ komu¶ kto nie wie, czym by³ komunizm i ¿ycie w nim, ks.Adam stara³ siê pokazaæ na czym polega³a np. inwigilacja - osaczenie cz³owieka przez system, przez celowe, perfidne nêkanie psychiczne i fizyczne, które sprawia³o, ¿e cz³owiek czu³ siê bezradny, osamotniony, bezsilny, zmuszany do ci±g³ej walki ze sob±, ¿eby ufaæ i nie zw±tpiæ w cz³owieka - ¿eby nie daæ zwyciê¿yæ siê z³u i nie uciec przed odpowiedzialno¶ci±.
By³ to dzieñ wyborów do Europarlamentu i choæ nie pad³o ani jedno s³owo na temat tych wyborów, wszystko mówi³o o wyborach, które aby by³y dobre musz± byæ wolne, a takie s± tylko wtedy, gdy cz³owiek jest wolny, czyli zdolny do wyboru prawdziwego dobra. Taka wolno¶æ jest w nas, poniewa¿ "ku wolno¶ci wyswobodzi³ nas Chrystus". My¶lê, ¿e to by³a dobra lekcja wolno¶ci i patriotyzmu i sam J.P.II ucieszy³by siê :)

      O godz. 12:00 uczestniczyli¶my wraz z mieszkañcami Warszawy w Eucharystii sprawowanej przed buduj±c± siê wci±¿ ¦wi±tyni± Opatrzno¶ci Bo¿ej.
G³ówny celebrans - przewodnicz±cy Episkopatu Polski abp Józef Michalik przypomnia³, ¿e ¶wi±tynia ta, to wotum wdziêczno¶ci narodu polskiego za odzyskan± wolno¶æ i jest to dzie³o, które rozpoczê³o siê ponad 200 lat temu. To po uchwaleniu Konstytucji 3 maja w 1791 roku pos³owie Sejmu Czteroletniego podjêli uchwa³ê o wybudowani takiej ¶wi±tyni wotum wdziêczno¶ci, ale trzeci rozbiór Polski, potem I wojna ¶wiatowa i wiele lat komunizmu uniemo¿liwia³y to. (Teraz jest czas, gdy odzyskali¶my wolno¶æ i s± warunki ... wiêc mo¿e nale¿a³oby spytaæ, czy pamiêtamy o wdziêczno¶ci?)



II Dzieñ Dziêkczynienia - Kardyna³ Dziwisz - homilia

Celebransi przy o³tarzu

G³osz±cy homiliê kardyna³ Stanis³aw Dziwisz, mówi³ o wdziêczno¶ci Bogu za dar wolno¶ci w rocznice trzech wa¿nych dla Polski wydarzeñ:
  • 30-t± rocznicê I Pielgrzymki Jana Paw³a II do Polski, która zapocz±tkowa³a zmiany,
  • 20-t± rocznicê pierwszych wolnych wyborów, które spowodowa³y upadek komunizmu w Polsce,
  • 10-t± rocznicê wyst±pienia Jana Paw³a II w Sejmie, podczas którego Papie¿ zwróci³ uwagê na potrzebê wolno¶ci wewnêtrznej umo¿liwiaj±cej wybór i realizacjê dobra wspólnego.
Wolno¶ci, bez której odzyskana wolno¶æ zewnêtrzna, dar który zosta³ nam dany poprzez wiele osób, mo¿e zostaæ o¶mieszona i zmarnowana.

      Gdy po zakoñczeniu Eucharystii rozpoczyna³ siê rodzinny piknik, któremu znów sprzyja³a pogoda, jak na zamówienie, nasza grupa szybko zbiera³a siê do wyjazdu. Uda³o nam siê jeszcze pamiêtaæ o znalezieniu Komisji Wyborczej i oddaniu swojego cennego g³osu ;) a potem ju¿ z modlitw± i ¶piewem wyruszyli¶my w podró¿ do domu.
Wdziêczni jeste¶my za rado¶æ wspólnego pielgrzymowania i wszystko czym zostali¶my obdarowani dziêki Bogu i ludziom - organizatorom wyjazdu i organizatorom Pielgrzymki.

Bogu niech bêd± dziêki! - M.K.  
zdjêcia: Roman Rybarczyk (Wroc³aw)