Dzieñ Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych filii ¶l±skiej
Wis³a 8-9 maja 2009r.




















zdjêcia: Andrzej K.

 

Proszê, aby¶cie przeciwstawiali siê wszystkiemu, co uw³acza ludzkiej godno¶ci i poni¿a obyczaje zdrowego spo³eczeñstwa; co czasem mo¿e a¿ zagra¿aæ jego egzystencji i dobru wspólnemu, co mo¿e umniejszaæ jego wk³ad do wspólnego skarbca ludzko¶ci, narodów chrze¶cijañskich, Chrystusowego Ko¶cio³a. (JPII, 23.X.78)

Tegoroczny wiosenny Dzieñ Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych (DWDD) odby³ siê w odnowionej i jak zwykle go¶cinnej "Idylli" w Wi¶le, w dniach 8-9 maja, a wiêc w scenerii majowego rozkwitu ro¶linno¶ci.
Moderator filialny ks. Ryszard Nowak zwróci³ uwagê na "zmienione witra¿e", które dziêki temu - z szaro¶ci i czerni (na jesiennym DWDD) przesz³y w zielony kolor nadziei.

Tematem DWDD by³a Krucjata Wyzwolenia Cz³owieka. Spotkanie zgromadzi³o ok. 80 osób z dziewiêciu diecezji nale¿±cych do filii ¶l±skiej. Nasz± diecezjê reprezentowa³o 5 osób, w tym po raz pierwszy Beata i Grzegorz z Wa³brzycha, którzy od pocz±tku tego roku zostali odpowiedzialnymi za Diakoniê KWC - dziêki :)
W modlitwie liturgicznej i osobistej obejmowali¶my dzie³o KWC, jego cz³onków i odpowiedzialnych prosz±c Boga, aby¶my umieli ¿yæ w wolno¶ci, jak dzieci Boga, a nie jak niewolnicy wykonuj±cy tylko nierozwa¿nie podane im nakazy (Ga 4, 3-7).

Na spotkaniach w ma³ych grupach i podczas Godziny Odpowiedzialno¶ci dzielili¶my siê ¿yciem i osobistym do¶wiadczeniem ¿ycia w KWC i dla KWC. Mówili¶my o tym:

  • czym dla nas jest uczestnictwo w Krucjacie
  • czy potrafimy wskazaæ konkretne owoce w swoim ¿yciu
  • co jest naszym darem dla innych
  • co siê zmieni³o w naszych diecezjach przez 30 lat istnienia KWC
  • jak wygl±da "dzi¶" - dzie³a, inicjatywy
  • czy mamy jakie¶ plany na przysz³o¶æ
  • jak wygl±daj± przygotowania do Pielgrzymki Jubileuszowe

Dziêki otwarto¶ci i zaanga¿owaniu osób m³odych mogli¶my spojrzeæ na Krucjatê oczami m³odego pokolenia i us³yszeæ o niej na nowo ich jêzykiem.

Ks. Ryszard rozpoczynaj±c konferencjê s³owami z Pielgrzymki JP.II. "Niech zst±pi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi - tej ziemi" przypomnia³, ¿e te s³owa dotycz± wszystkich: od papie¿a, przez biskupów i prezbiterów a¿ po ka¿dego z nas. Musimy modliæ siê o Ducha ¦wiêtego. Aby odnowi³ nas, aby¶my nie byli uwik³ani w zale¿no¶ci i uk³ady i aby one nie warunkowa³y mojego dzia³ania.
Wskaza³ na tragediê elit w³adzy, gdzie ra¿±co ju¿ nie widaæ s³u¿by, tylko chêæ zysku dla siebie i na to, ¿e nie zawsze mamy wp³yw na innych, ale przede wszystkim Duch ma dzia³aæ w nas. To ka¿dy z nas ma odpowiadaæ sobie na pytanie; jak ja siê formujê? Czy ta formacja przynosi jakie¶ efekty we wzro¶cie do dojrzewania do s³u¿by? Bo kolejny raz prze¿ywana formacja ¶wiadczy o tym, ¿e wcze¶niejsza nie by³a prawid³owo prowadzona i prze¿yta. Mo¿na oczywi¶cie pocieszaæ siê, ¿e pomimo wszystko co¶ w nas jednak pozostaje, ale "co¶" to za ma³o. Ks. Franciszek Blachnicki przestrzega³ przed uproszczeniami mówi±c, ¿e: "pozostanie w nas wspomnienie wspania³ych prze¿yæ, ale brak bêdzie owocu!".

Nastêpna by³a konferencja na temat Krucjaty Wyzwolenia Cz³owieka wyg³oszona przez Ks. Blachnickiego w lipcu 1979 roku, w której ks. Franciszek przyrówna³ dzie³o Krucjaty do biblijnego wojska Gedeona, które zwyciê¿y³o nie z powodu swojej ilo¶ci i masy, ale dziêki ca³kowitemu oddaniu sprawie i zawierzeniu Bogu.
(nagranie jest dostêpne na p³ytach CD i DVD mo¿na te¿ wys³uchaæ na naszej stronie - kliknij na KWC (menu z lewej strony)/ teksty podstawowe/homilia ks. Blachnickiego).

Podczas Eucharystii ks. Ryszard opieraj±c swoje rozwa¿anie na czytaniach z dnia (Dz 13, 44-52 i J 14, 7-14) zwróci³ uwagê na aposto³ów prosz±cych Jezusa "Panie poka¿ nam Ojca" - pomimo tego, ¿e Jezus w codziennym obcowaniu z nimi objawia³ im Ojca - i na to, ¿e aby Go zobaczyæ musimy stan±æ jak dzieci, ufni i bezradni, ale nie jak niewolnicy, tylko jak synowie i córki.
Czy ja znam, czy ja wiem, czy chcê poznaæ wolê Ojca dla mnie, dla mojej rodziny? Je¶li tak, to ci±gle mam szukaæ i ci±gle doznawaæ oczyszczenia. W naszej s³u¿bie ci±gle musimy pytaæ i szukaæ odpowiedzi do kogo mamy i¶æ ze S³owem, nawet je¶li tak jak w czytaniach nie zawsze S³owo jest przyjmowane. Nasza s³u¿ba nie mo¿e zawê¿aæ siê tylko do najbli¿szych, mamy i¶æ po krañce ¶wiata - i musimy rozeznaæ, co to znaczy dla mnie?
Zawsze musimy stawaæ ubrani w bia³e szaty, obmyci we Krwi Baranka, i¶æ i g³osiæ. G³osiæ z rado¶ci± i pokor± serca, nie bacz±c, ¿e nie zawsze bêdzie ³atwo i przyjemnie, ale mo¿e byæ trudno i musimy przej¶æ przez krzy¿, jak Chrystus. Sk±d braæ na to si³y? To ON da nam moc i Ducha tak, ¿e zachowamy rado¶æ i wesele.
My mamy wej¶æ w rolê Jezusa, w Jego rany i Jego Ducha. Mamy byæ ¶wiadkami ¿yj±cego Zmartwychwsta³ego Chrystusa.
My jako diakonia Ruchu mamy wej¶æ w rolê syna, córki, aby i¶æ objawiaæ Chwa³ê Ojca.
To wielki przywilej ale te¿ i zadanie, ¿eby nie robiæ tego, jak niewolnik, ale jak SYN - CZ£OWIEK WOLNY.
Modlitw± Krucjaty Wyzwolenia Cz³owieka dziêkuj±c Bogu za to dzie³o zakoñczyli¶my kolejny DWDD.

Bogu niech bêd± dziêki!  
Henryk Kieszniewski  



Wis³a powita³a nas przepiêkn± pogod± a rekolekcyjny o¶rodek zrobi³ na nas wra¿enie.
Wiod±cym tematem spotkania by³ "Jubileusz 30-lecia Krucjaty Wyzwolenia Cz³owieka".

Jednym z wa¿nych punktów dnia by³a konferencja, podczas której wys³uchali¶my nagranej homilii ks. Franciszka Blachnickiego wyg³oszonej w czasie wakacji 1979 roku - by³ to swojego rodzaju powrót do korzeni dzie³a krucjaty. S³uga Bo¿y przypomnia³ nam, ¿e rol± ka¿dego chrze¶cijanina jest podaæ rêkê s³abszemu bratu.

Podczas Mszy ¦w. koncelebrowanej kazanie wyg³osi³ moderator filii ¶l±skiej ks. Ryszard Nowak. Podzielimy siê z Wami g³ównymi w±tkami tego kazania:

  • zmartwychwsta³y Chrystus to wo³anie o wizjê odnowy ko¶cio³a, ¿ywa struktura Ducha ¦wiêtego przekraczaj±ca bariery,
  • bo¿ego Ducha winni¶my wpisaæ w swoje ¿ycie, aby zmieni³ nasze serca,
  • nie zatrzymywaæ siê na formacji, lecz w wyniku jej powinien zrodziæ siê owoc wzrostu do diakoni,
  • Krucjata Wyzwolenia Cz³owieka to promocja nowej kultury.

Owocem pracy w grupach by³y stwierdzenia i wnioski, ¿e we wspó³czesnym ¶wiecie zagro¿eniem jest nie tylko alkohol i narkotyki, ale i sam postêp cywilizacyjny, gdzie komputer zastêpuje bezpo¶redni kontakt cz³owieka z cz³owiekiem. Cz³owiek wyzwolony to tak¿e taki, który nie robi zakupów w niedzielê i potrafi wyzwoliæ siê przez Niepokalan±.

Beata i Grzegorz Maliszewscy  
Diakonia KWC