Jesienny Dzieñ Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych filii ¶l±skiej
Wis³a 14-15.11.2008r.





























W dniach 14-15.11.2008r. odby³ siê w Domu Formacyjnym Ruchu ¦wiat³o-¯ycie w Wi¶le jesienny Dzieñ Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych filii ¶l±skiej, gromadz±cy dwa razy do roku ksiê¿y moderatorów, pary diecezjalne DK, oraz osoby odpowiedzialne za poszczególne diakonie Ruchu z 9-ciu diecezji po³udniowo-zachodniej Polski. Tematem jesiennego DWDD by³o: "Czyniæ uczniów - doro¶li w Ruchu ¦wiat³o-¯ycie".

W tegorocznym dniu wspólnoty naszej filii, wziê³a udzia³ Para Krajowa DK - Jolanta i Miros³aw S³oboda, oraz Moderator Krajowy DK - ks. Andrzej Wachowicz. Z naszej diecezji obecnych by³o 5 osób, w tym obydwaj moderatorzy diecezjalni: ks. Miros³aw Rakoczy, oraz ks. Adam Wo¼niak.

Wielk± warto¶æ mia³o dla nas spotkanie Krêgu Filialnego DK, na którym dzielili¶my siê tym, czym ¿yje Domowy Ko¶ció³ w poszczególnych diecezjach. Obecno¶æ osób odpowiedzialnych za Domowy Ko¶ció³ w Polsce, mo¿liwo¶æ rozmowy i zadawania "trudnych pytañ" pozwoli³a nawi±zaæ bli¿sze relacje i by³a umocnieniem i inspiracj± na drodze czynienia uczniów.
Wiele warto¶ciowych tre¶ci zawiera³y konferencja ks. Ryszarda i homilia Ks. Andrzeja. Kilka my¶li z tych wypowiedzi przedstawiamy poni¿ej.

Teresa i Andrzej Ko¶ció³ek


My¶li z konferencji ks. Ryszarda Nowaka
- Moderatora filii ¶l±skiej Ruchu ¦-¯:

Wszyscy chrze¶cijanie na mocy chrztu otrzymali zadanie czynienia uczniów zawarte w Wielkim Nakazie Misyjnym Chrystusa.
Jezus jest z nami w tym dziele i czujemy Go, je¿eli dajemy ¶wiadectwo wiary.
¦wiadomo¶æ spotkania Jezusa, to samo¶wiadomo¶æ - spotkania siebie, rodz±ca rado¶æ i potrzebê dzielenia siê ni± z innymi.
Z faktu, Kim jestem, wynika to, Co czyniê.
Wszystko, co robimy powoduje, ¿e zyskujemy ¿ycie, lub tracimy ¿ycie.
Bóg nie prosi, lecz wzywa i posy³a - z autorytetem! Ja mam byæ narzêdziem w rêku Boga, by przyprowadziæ ludzi tam, gdzie sam przyj¶æ zamierza³.
Gdy chcemy byæ nauczycielami wiary musimy pozostaæ uczniami Jezusa, aby innych przyprowadzaæ do Niego. Formuj±c innych mamy byæ ci±gle sami formowani.
Im lepiej jeste¶my uformowani, tym bardziej jeste¶my ¶wiadomi potrzeby dalszej formacji. Zdolno¶æ do ci±g³ego uczenia siê chroni nas przed formalizmem i sekciarstwem.
Lubimy mówiæ o innych, pokazywaæ na Jana Paw³a II, Matkê Teresê, ale czy mamy odwagê postawiæ siebie jako przyk³ad, daæ ¶wiadectwo? Czy pozwalamy przelewaæ siê Bo¿emu ¶wiat³u przez nas, aby rozlewa³o siê na innych?

Animator pe³ni w grupie (krêgu) rolê lidera. Lider to dojrza³y chrze¶cijanin, wie, co i jak zrobiæ. Zadaniem animatora, lidera formuj±cego grupê jest:

  • wzmacnianie ludzi - potrafi dostrzec potencja³ w innych, wprowadza w pos³ugê (mówi - chod¼ zrób ze mn±), wzmacnia talenty, uzasadnia istotê podejmowanego wysi³ku. Animator pokazuje, ¿e Jezus jest jedyn± drog± zbawienia. Dzisiaj ludzie nie chc± byæ nauczani - chc± o wszystkim sami decydowaæ, tworz± w³asne religie. My mamy pomóc im odnale¼æ w³asn± drogê, w cierpliwo¶ci stymulowaæ kierunek przechodzenia tych ludzi na stronê Chrystusa.
  • wyzwalanie w ludziach - zdolno¶ci dobrego spo¿ytkowania si³ i darów duchowych, nabywania nowych umiejêtno¶ci ("jeszcze nie wiesz, ¿e potrafisz"), odwagi i twórczo¶ci w podejmowaniu nowych wyzwañ.
  • s³u¿enie ludziom przez - przyczynianie siê do ich osobistego wzrostu i rozwoju, troskê o ich potrzeby, modlitwê za nich, bycie dostêpnym dla nich (spêdzanie czasu). Mamy cieszyæ siê z ich sukcesów. Czasem wystarczy powiedzieæ "Dobrze, ¿e jeste¶".

Wg. Wiliama Glasera (amerykañski psychiatra) uczymy siê:

  • 10% tego, co czytamy,
  • 20% tego, co s³yszymy,
  • 30% tego, co widzimy,
  • 50% tego, co widzimy i s³yszymy,
  • 70% tego, co przedyskutujemy z innymi,
  • 80% tego, co do¶wiadczymy osobi¶cie,
  • 95% tego, czego uczymy innych.

Pokazuje to jak wielk± warto¶æ w formacji ma spotkanie (ma³a grupa, kr±g). Potwierdza te¿ prawdê, ¿e przez podjêcie pos³ugi (diakonia, prowadzenie grupy, rekolekcji) i uczenie innych - sami uczymy siê najwiêcej.


Ks. Andrzej Wachowicz - Moderator Krajowy
Domowego Ko¶cio³a powiedzia³:

Je¿eli wytrwale modlimy siê do Boga, to otrzymujemy to, o co prosimy. Ale nie mo¿e to byæ biznes religijny. Na religii nie mamy zarobiæ.
Diakonia to dzia³anie, na którym mamy straciæ (czas, talenty), by wspólnota na tym zyska³a np. na Dniu Wspólnoty.
Mamy uzale¿niæ siê od Pana Boga. Mam i¶æ, bo têskniê, bo Bóg daje mi to, czego sam sobie nie mogê daæ.
Naszym zadaniem jest próbowaæ, usi³owaæ, trudziæ siê, by zmieniaæ siebie, wspólnotê, ¶wiat.
Nie mo¿emy byæ bierni - mamy byæ nieustannie w ruchu – ci±gle stawaæ siê lepszymi.
Celem chrze¶cijañstwa jest ¶wiêto¶æ, ale to nie znaczy, ¿e musimy byæ doskonali.
Mamy trwaæ przy Chrystusie, bo On jest ¶wiêty, Jemu mamy daæ siê prowadziæ.
Cz³owiek ¶wiêty to ten, który otrzyma³, aby dawaæ.
Mamy "Posiadaæ siebie w dawaniu siebie".