¦wiadectwa z rekolekcji III st. w Wi¶le
oraz w Krakowie
 

"Ecclesia Mater - Mater Ecclesiae"

W tym roku podczas wakacji uczestniczyli¶my w OAZIE III st. w Wi¶le z Diecezj± Katowick±. S³ysza³o siê takie g³osy, ¿e III st. najlepiej prze¿yæ w Rzymie albo w Krakowie, bo jest tam du¿o ko¶cio³ów, a jak wiadomo na III st. zg³êbia siê tajemnicê Ko¶ció³-Matka. Ku naszemu zaskoczeniu czuli¶my siê jakby¶my pojechali do Rzymu. Nasz ksi±dz moderator (neoprezbiter) Marcin Wylê¿ek codziennie wieczorem oprowadza³ nas multimedialnie po ko¶cio³ach w Rzymie. I tak mieli¶my mo¿liwo¶æ poznania i zrozumienia symboli w ró¿nych ¶wi±tyniach. Na przyk³ad Ko¶ció³ ¦wiêtego Jana na Lateranie to Ko¶cio³-Matka dla wszystkich ko¶cio³ów. Ka¿dy papie¿ zaczyna tutaj swój pontyfikat. Zrozumieli¶my, ¿e przez Chrzest ¦wiêty Ko¶ció³-Matka zrodzi³ nas do nowego ¿ycia i jeste¶my ¦wi±tyni± Bo¿±, tak jak jest Ni± ca³y Ko¶ció³. W Bazylice Matki Bo¿ej Wiêkszej przypatrywali¶my siê Maryji, która jest wzorem do na¶ladowania. Maryji, która np. w Kanie Galilejskiej umia³a zaradziæ sytuacji poprzez troskliwo¶æ o drugiego cz³owieka. By³a wdziêczna za zaproszenie. Zrozumieli¶my, ¿e nale¿y siê wpatrywaæ w Maryjê ka¿dego dnia, w ka¿dej sytuacji i staraæ siê j± na¶ladowaæ. W Bazylice ¦wiêtego Piotra (Serce Ko¶cio³a) zastanawiali¶my siê nad kolegialno¶ci±, czyli nad tym, ¿e papie¿ z biskupami tworz± jedn± wspólnotê z Chrystusem. Ka¿dy dzieñ przynosi³ nowe refleksje nad wspólnot± Ko¶cio³a, rodzinn±, ma³¿eñsk±, a to za przyczyn± codziennych ma³ych dialogów ma³¿eñskich.

Rozmawiali¶my na ró¿ne tematy, m.in.:

  • czy jeste¶my zadowoleni ze sposobu ¿ycia naszej rodziny i ma³¿eñstwa,
  • jak± wizjê ¶wiata przekazujemy dzieciom,
  • jakie s± istotne warto¶ci i postawy w naszym ¿yciu,
  • co znaczy osobiste pos³uszeñstwo religijne we wspólnocie ma³¿eñskiej, rodzinnej, szerszej.

Poza tym odwiedzili¶my w górach wiele wiêkszych i mniejszych ko¶cio³ów, w których do¶wiadczyli¶my klimatu i ¿yczliwo¶ci serc góralskich i ¶l±skich, ale te¿ wielkiego zatroskania o ¶wi±tyniê. Spotkali¶my wielu ksiê¿y proboszczów, zakonników i siostry zakonne, którzy opowiadali o ko¶ciele i swojej wspólnocie.

Dzieñ Wspólnoty.
Kaplica ¶w. Jana Sarkandra w Skoczowie.

Podczas wieczornych spotkañ z ¯ywym Ko¶cio³em mieli¶my mo¿liwo¶æ wys³uchania ¶wiadectwa ¿ycia m.in. p. Józefy Tomczyk - cz³onkini Instytutu Niepokalanej Matki Ko¶cio³a - o powstaniu, charyzmacie i ¿yciu wspólnoty. Rodzina z Ruchu Focolare opowiada³a o swojej formacji m.in. o tym jak ucz± siê kochaæ pierwsi. By³o te¿ spotkanie z ksiêdzem misjonarzem z Zambii, z diakoni± ¿ycia, którzy mówili o drodze do ¶wiêto¶ci, o czysto¶ci ma³¿eñskiej oraz o przekazywaniu ¿ycia. Prze¿yli¶my te¿ Wielki Dzieñ Wspólnoty w Ustroniu. Przyjecha³o 10 Oaz z okolicy, w tym ludzie m³odzi, niepe³nosprawni, starsi i rodziny. By³o to wielkie do¶wiadczenie wspólnoty, równie¿ z ksiêdzem biskupem Damianem Zimoniem. Bardzo prze¿yli¶my Godzinê Odpowiedzialno¶ci i Misji. Od 11 lat jeste¶my w Krucjacie Wyzwolenia Cz³owieka ale poprzez tê wielk± wspólnotê, gdzie tylu m³odych ludzi wst±pi³o do KWC, zrozumieli¶my w jak bardzo warto¶ciowym dziele uczestniczymy. Ksi±dz, który prowadzi³ nabo¿eñstwo powiedzia³, ¿e nie chodzi nawet o to ¿eby nie piæ, nie paliæ, nie braæ narkotyków - ale chodzi o zbawienie cz³owieka.

Podczas tej oazy do¶wiadczyli¶my Ko¶cio³a - Wspólnoty, która jest niedoskona³a, ró¿norodna, ale s³u¿y, szuka zgody, ¿yje mi³o¶ci±, zapatrzona jest w Chrystusa i Matkê, trwa w jedno¶ci przed Bogiem, a scala j± Duch ¦wiêty. My¶limy, ¿e owocem tych rekolekcji jest nasze dojrzewanie do dalszej s³u¿by w Ko¶ciele, Ruchu ¦wiat³o-¯ycie. Naszym pragnieniem jest, aby jak najwiêcej osób mog³o siê zatrzymaæ w tym rozpêdzonym ¿yciu, zobaczyæ Chrystusa, do¶wiadczyæ i uwierzyæ jak bardzo Bóg kocha cz³owieka, jak jest zatroskany o to ¿eby by³ szczê¶liwy. Chcieliby¶my aby i inne ma³¿eñstwa, rodziny mog³y cieszyæ siê ¿yciem z Chrystusem i dla Chrystusa. Kiedy¶ chodzili¶my do Ko¶cio³a, ale brakowa³o nam ¶wiadomo¶ci i zrozumienia Bo¿ej Mi³o¶ci. Brakowa³o te¿ mi³o¶ci do Boga. Dzisiaj wiemy, ¿e Bóg ma dla ka¿dego wspania³y plan, tylko ¿eby¶my chcieli zaprosiæ Go do swojego ¿ycia. 12 lat temu uczynili¶my to i doceniamy to wszystko co otrzymali¶my.

Szczê¶æ Bo¿e!

Joanna i Krzysztof Czeczot  
Dzier¿oniów  




Nasze rodziny na Oazie III st.

Spe³ni³o siê nasze marzenie: uczestnictwo w rekolekcjach Oazy Nowego ¯ycia III st. dla rodzin Domowego Ko¶cio³a - w Krakowie (!) - kolebce polsko¶ci i chrze¶cijañstwa.

Organizatorami oazy by³a para ma³¿eñska z Torunia: Jacek i Katarzyna Podolscy. Moderatorem duchowym by³ ks. S³awomir Sobierajski. W rekolekcjach sierpniowych uczestniczy³o 14 par ma³¿eñskich z dzieæmi (razem 54 osoby).

Przewodnim has³em rekolekcji ¯ywego Ko¶cio³a by³o: "Ko¶ció³ Matka, Matka Ko¶cio³a". Ka¿dy dzieñ rekolekcji to nawiedzanie piêknych ko¶cio³ów, poznanie ich historii, patronów, a przede wszystkim uczestnictwo we Mszach ¦wiêtych.

Wielkim prze¿yciem duchowym by³a nasza Msza ¦w. w Katedrze Wawelskiej, przed grobem ¦w. Stanis³awa, równie¿ w Ko¶ciele Mariackim, czy te¿ w klasztorze o.o. Kamedu³ów na Srebrnej Górze w dzieñ Wniebowziêcia N.M.P. - jednym z dwunastu dni w roku, w którym mog± uczestniczyæ równie¿ kobiety (¶cis³a regu³a zakonna).

Ko¶ció³ to przede wszystkim wspólnota ludzi wierz±cych. Mieli¶my mo¿liwo¶æ spotkania siê z przedstawicielami wspólnot ¶wieckich i zakonnych, np. z Salezjanami, Benedyktynami w Opactwie Tynieckim, Cystersami, Albertynkami, a tak¿e ze ¶wieckimi redaktorami pisma katolickiego "List", przedstawicielami O¶rodka Duchowej Adopcji Dziecka Poczêtego, Salezjañskim Wolontariatem misyjnym itd. Wyjazd do £agiewnik i Wadowic dope³ni³ bogactwo prze¿yæ duchowych.

Codzienna adoracja Pana Jezusa w Naj¶wiêtszym Sakramencie, a tak¿e czuwanie nocne pozwoli³y na osobiste spotkanie z Bogiem, spontaniczn± modlitwê uwielbienia, dziêkczynienia, na szczer± z Nim rozmowê.

Poruszaj±ce katechezy ks. S³awka uzmys³owi³y nam ró¿nicê miêdzy prawdziw± wiar± a pseudo pobo¿no¶ci±, wskazuj±c na znaczenie wprowadzenia wiary w czyn przez mi³o¶æ bli¼niego, czynne mi³osierdzie i na znaczenie ewangelizacji przez s³owo i w³asn± postawê chrze¶cijanina.

Wielk± rado¶ci± nape³ni³o nas spotkanie z Arcybiskupem Stanis³awem Dziwiszem na 'Franciszkañskiej 3'. To cz³owiek wielkiej wiary i pogody ducha. Wspólne zdjêcie, ¶piew, wspomnienie o Janie Pawle II na zawsze pozostan± w pamiêci.

Dzieñ Wspólnoty na Kopiej Górce w Kro¶cienku (Matce Oaz), gdzie we Mszy ¦w. Uczestniczy³o 36 wspólnot oazowych (w tym wiele grup m³odzie¿owych) - by³ zwieñczeniem rekolekcyjnych prze¿yæ.

Nie da siê wyraziæ wszystkiego w kilku zdaniach. Jedno jest pewne, ¿e ka¿de prze¿yte rekolekcje ubogacaj± nasze wnêtrze, przybli¿aj± do Boga, utwierdzaj±c w wierze - i tego do¶wiadczyli¶my na oazie III st. w Krakowie.

Wies³awa i Edward Otrêbowie  
Dzier¿oniów