Wnioski i podsumowanie pracy w ma³ych grupach na DDW w Wambierzycach - 31.05.2008
 

Jednym z elementów Diecezjalnego Dnia Wspólnoty w Wambierzycach, który siê odby³ dnia 31.05.2008, by³a praca w ma³ych grupach nad tematem:
odpowiedzialno¶ci Ruchu ¦wiat³o-¯ycie za ewangelizacjê krajów s±siaduj±cych, Europy, ¶wiata.

Oto wnioski (te, które do nas dotar³y) i przemy¶lenia zapisane w czasie dyskusji w grupach.

Temat rzucony - pytania przeczytane ... Pierwsza reakcja to konsternacja - jak to? My? Odpowiedzialni za Ewangelizacjê? Przecie¿  tak niewiele mo¿emy. Chwila zastanowienia i okaza³o siê, ¿e ka¿dy z nas ma swoje do¶wiadczenia w tym temacie ...
Najbli¿sze s±siedztwo czyli Czechy; Andrzej z Boguszowa opowiada jak to raz w miesi±cu, a czasem i czê¶ciej, spotykaj± siê w Policach nad Mêtuj± z zaprzyja¼nionym ksiêdzem Marianem na wspólnej Mszy gdzie z Polski przyje¿d¿a grupa 30 osobowa a wiernych miejscowych jest ok 5 osób. Po mszy jest czas na wspólne rozmowy, ¶wiadectwa, wspóln± kawê.
Ks. Zbigniew opowiada o wspó³pracy jak± nawi±zali z ksiêdzem z Teplic nad Metuj± - o wspólnych odwiedzinach w Czechach i u nas w Polsce.
Bo¿ena z Dzier¿oniowa opowiedzia³a o swoim pobycie w Niemczech gdzie spotka³a niewidom± kobietê, któr± zapyta³a o drogê do ko¶cio³a - wywi±za³a siê rozmowa - efektem której by³y czêste odwiedziny Bo¿eny u tej kobiety, gdzie Bo¿ena czyta³a tej pani pisma i ksi±¿ki katolickie a teraz, bêd±c ju¿ w kraju, wysy³a jej p³yty z nagraniami nabo¿eñstw i modlitw.
Ja opowiedzia³am o nieoczekiwanym spotkaniu naszych przyjació³ z Ruchu na Mszy w Dablinie w Holandii.
W konkluzji doszli¶my wspólnie do wniosku, ¿e nasza odpowiedzialno¶æ za ewangelizacjê ma dwa nurty:
Pierwszy - my sami - czyli nasza czytelno¶æ w czynach - nie wstydzimy siê swojej wiary gdziekolwiek jeste¶my. Wyje¿d¿aj±c za granicê szukamy ko¶cio³a aby móc uczestniczyæ we Mszy ¦w., w rozmowach nie udajemy, ¿e wiara jest nam obca tylko otwarcie mówimy o Chrystusie i naszej relacji z Nim. Zwiedzaj±c ko¶cio³y mamy czas nie tylko na podziwianie wspania³ej architektury ale te¿ na modlitwê, na podziêkowanie Panu Bogu za te wszystkie wspania³o¶ci które w³a¶nie ogl±damy.
I drugi nurt:
Dzie³o misyjne poprzez wspieranie misji modlitw± i czynem np. oddanie swojego cierpienia w intencji misji, czy prenumerata czasopism misyjnych, czy wp³aty pieniê¿ne na cele misyjne. 

Alina Augustyn


 
  1. Wspó³praca miêdzy Polsk± i Czechami:
    - organizowanie Oazy czy ORAR na ich terenie przy wspó³pracy ze znajomym kap³anem,
    - nawi±zywanie i zacie¶nianie bli¿szych kontaktów z cz³onkami Domowego Ko¶cio³a w Czechach
  2. Troska o misjonarzy – obejmowanie osobist± modlitw± kap³anów pracuj±cych na misjach
  3. Stawianie siê osobi¶cie do dyspozycji Pana Boga w kwestii ¶wiadectwa nie tylko o strukturach i funkcjonowaniu Ruchu Domowego ko¶cio³a, ale o tym:
    - jak ja i mój wspó³ma³¿onek widzimy warto¶æ i moc sakramentu ma³¿eñstwa, - jak do¶wiadczamy radosnych zwyciêstw nad naszymi s³abo¶ciami i grzechami dziêki ³asce sakramentu ma³¿eñstwa, - jak pokonywanie tych s³abo¶ci umocni³o i umacnia nasz± ma³¿eñsk± mi³o¶æ, - jak tylko poprzez wierno¶æ tej jednej – temu jednemu, ulega weryfikacji i u¶wiêceniu ca³e nasze ¿ycie – na dobre i na z³e.
Lila Sobótko


 

Omawiaj±c realizacjê Wielkiego Nakazu Misyjnego "Id¼cie i g³o¶cie", poruszeni konferencj± ks. Romualda Brudnowskiego w pierwszej kolejno¶ci zapragnêli¶my nawi±zaæ kontakt z Czechami w celu mówienia im o Bogu. Poniewa¿ od kilkunastu lat na pograniczu Polsko - Czeskim, w miesi±cu wrze¶niu odbywaj± siê Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrze¶cijañskiej, Ruch mo¿e w³±czyæ siê w obchody ze swoj± propozycj±. Dodatkowo, w Policach nad Metui pracuje polski ksi±dz Marian Lewicki - rodem z Wa³brzycha. Jest on w dobrym kontakcie z cz³onkami Ruchu w Boguszowie-Gorcach. Mo¿na by zaproponowaæ, aby u niego odby³ siê dzieñ wspólnoty.

Wielki Nakaz Misyjny to tak¿e zadanie dla ka¿dego z nas tu i teraz, wobec rodziny i samego siebie. Istotne jest aby wypracowaæ w sobie postawê gotowo¶ci g³oszenia S³owa i w chwili gdy nagle przyjdzie potrzeba, gdy kto¶ powie - jeste¶ potrzebny aby g³osiæ - byæ gotowym.

Przyk³adem realizacji Wielkiego Nakazu mo¿e byæ g³oszenie znaczenia dla nas wa¿no¶ci sakramentu ma³¿eñstwa, obrona instytucji ma³¿eñstwa.

Barbara Nowak


 
  • powinni¶my czuæ siê odpowiedzialni za ewangelizacjê ca³ej Europy i ¶wiata, ale wa¿ne jest wyj¶cie do najbli¿szych, którzy s± wokó³ nas,
  • my sami codziennie potrzebujemy ewangelizacji, ¿eby móc innych ewangelizowaæ, tj. codziennie otwieraæ siê na mi³o¶æ Bo¿± poprzez eucharystiê, modlitwê osobist±, rozwa¿anie s³owa Bo¿ego,
  • nasza modlitwa mo¿e wesprzeæ grupê oazow± na ca³ym ¶wiecie,
  • ró¿e ró¿añcowe równie¿ podejmuj± intencje misyjne, przez co buduje siê nasza ¶wiadomo¶æ misyjna,
  • wspieramy misje finansowo, przekazuj±c pieni±dze na te cele