Diecezjalny Dzieñ Wspólnoty Ruchu ¦wiat³o-¯ycie w Wambierzycach
31 maja 2008 r.
 

W ostatni± sobotê maja uczestniczyli¶my w Diecezjalnym Dniu Wspólnoty Ruchu ¦wiat³o-¯ycie, który odby³ siê w Sanktuarium Matki Bo¿ej Królowej Rodzin w Wambierzycach.
Przyby³o oko³o 150 osób z ró¿nych stron naszej diecezji, miêdzy innymi: z Barda, L±dka Zdroju, K³odzka, Kudowy, Nowej Rudy, ¦widnicy, Mieroszowa, Wa³brzycha i Dzier¿oniowa. By³y to rodziny z Domowego Ko¶cio³a Ruchu ¦wiat³o-¯ycie, doro¶li i m³odzie¿ (nasze oczko w g³owie) oraz osoby spoza ruchu.

Tematem Dnia Wspólnoty by³ Misyjny Nakaz Jezusa : "Id¼ i g³o¶, a¿ po krañce ziemi". Po powitaniu wszystkich uczestników przez Parê Diecezjaln± i Diecezjalnego Moderatora Domowego Ko¶cio³a, wzywaj±c w modlitwie Ducha ¦wiêtego i zapalaj±c ¶wiecê Oazy, rozpoczêli¶my spotkanie.
Ksi±dz Adam wprowadzaj±c w temat przypomnia³, ¿e tak jak nam, tak i innym potrzebny jest Pan Jezus. Szczególn± uwagê zwróci³am na s³owa: "trzeba nam i¶æ do tych osób, które zgubi³y Jezusa, niech znowu uwierz± mi³o¶ci".



wnêtrze sanktuarium


zapalenie ¶wiecy oazowej i rozpoczêcie Dnia Wspólnoty

ks. Adam prowadzi modlitwê rozpoczynaj±c± Nabo¿eñstwo Misyjne

ks. Romuald


Wprowadzenie do tematu nawi±za³o do Nabo¿eñstwa Misyjnego, podczas którego Ksi±dz Romuald (obchodz±cy w tym dniu 33 rocznicê ¶wiêceñ kap³añskich) w swojej bardzo interesuj±cej katechezie przedstawi³ nam historiê zagubienia wiary przez Czechów. Ksi±dz Romuald pracowa³ w Pradze w latach 1995-1998 i tam dobrze pozna³ historiê narodu, który nam przyniós³ wiarê, ale sam j± zgubi³. G³ównym tego powodem by³y wojny religijne (których my nie mieli¶my). Drugim powodem by³a sytuacja polityczna - o ile u nas Ko¶ció³ kojarzy³ siê z patriotyzmem, to w Czechach - z obcymi (Austro-Wêgry). Trzeci powód: Polacy po odzyskaniu niepodleg³o¶ci w 1918 roku, poszli na kolanach do Czêstochowy podziêkowaæ Matce Bo¿ej, Czesi za¶ zburzyli stoj±c± w Rynku w Pradze kolumnê Matki Bo¿ej. Ta smutna a zarazem bardzo ciekawie opowiedziana historia by³a potwierdzeniem potrzeby powtórnej ewangelizacji w Czechach.

Miêdzy poszczególnymi pozycjami w programie do¶wiadczali¶my dobrodziejstwa nowoczesnej techniki. ¦wiêtuj±c, jako wspólnota, otrzymali¶my dwa SMS-y z wyrazami jedno¶ci: pierwszy od Diecezjalnego Moderatora Ruchu ¦wiat³o-¯ycie - ks. Miros³awa, który z powodu egzaminów (studia w Lublinie) nie móg³ uczestniczyæ i drugi - od ma³¿eñstwa z Czech. Dobrodziejstwem by³a te¿ prezentacja multimedialna - ¶wiadectwo zamieszka³ych w Toronto W³adka i Bo¿eny Ko¶ció³ków. By³o to piêkne ¶wiadectwo historii tworzenia pierwszych krêgów Domowego Ko¶cio³a, rekolekcji I i II stopnia oraz Krucjaty Wyzwolenia Cz³owieka. Zwróci³am uwagê na dwie sprawy: pierwsza - radosna - dzieci maj± du¿o wspólnych zdjêæ, druga - smutna - trudno tam o o¶rodki, które przyjmuj± rodziców z dzieæmi.



Eucharystia


procesja z darami w czasie Eucharystii

praca w ma³ych grupach (1)


praca w ma³ych grupach (2)


praca w ma³ych grupach (3)
 


Mo¿liwo¶ci wykorzystania nowoczesnej techniki odkrywali¶my te¿ na spotkaniach w grupach, podczas których zastanawiali¶my siê wspólnie w jaki sposób mo¿emy realizowaæ nakaz misyjny Jezusa "Id¼ i g³o¶". G³ówna my¶l to ta, aby byæ z drugim cz³owiekiem, z nim przebywaæ. Podane przyk³ady: wspólna Eucharystia z Czechami, wspólne rozmowy z podarunkiem ró¿añca - tam gdzie go nie ma - na Ukrainie, ale te¿ przy du¿ych odleg³o¶ciach dziel±cych nas z emigrantami (czêsto to kto¶ z rodziny, znajomy) pomocny mo¿e byæ internet i namiary na nasze strony internetowe.

Po spotkaniach w grupach przyszed³ czas na modlitwê osobist± - Namiot Spotkania. Rozwa¿aj±c S³owo Bo¿e: "Dana Mi jest wszelka w³adza w niebie i na ziemi. Id¼cie wiêc i nauczajcie wszystkie narody, udzielaj±c im chrztu w imiê Ojca i Syna i Ducha ¦wiêtego. Uczcie je zachowywaæ wszystko, co wam przykaza³em. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, a¿ do skoñczenia ¶wiata." (Mt 28,16-20), zastanawiali¶my siê nad pytaniem: na ile przejmujê siê Wielkim Nakazem Misyjnym Chrystusa?

Centralnym punktem dnia, jak zwykle, by³a Eucharystia sprawowana przez naszych ksiê¿y moderatorów: ks.Adama, ks.Marcina i proboszcza ze Z³otego Stoku - ks. Józefa oraz przewodnicz±cego zgromadzenia ks. Zbigniewa.
W tym dniu obchodzili¶my w Ko¶ciele ¦wiêto Nawiedzenie Naj¶wiêtszej Maryi Panny, tote¿ kazanie ksiêdza Adama nawi±zywa³o do osoby Maryi, naszej Matki. Przedstawiony obraz Matki, jako rzeki, przez któr± przelewa siê wielka fala ³aski Bo¿ej, która sp³ywa i na nas. Je¶li bêdziemy j± wstrzymywaæ to powstanie tama, która wcze¶niej czy pó¼niej runie - piêkne kazanie.

Podczas Eucharystii dane mi by³o odkryæ odpowied¼ na wcze¶niej zadane nam przez ksiêdza Zbigniewa pytanie: za jakie dzie³o misyjne dokonane przeze mnie w ostatnim czasie mog³abym podziêkowaæ Panu Bogu ? Przysz³a mi my¶l, ¿e za ¿adne, bo wszelkie dobro pochodzi od Pana Boga, nie jest moje, ale mog³abym podziêkowaæ Panu Bogu za siebie, za swoje ¿ycie, za gorliwo¶æ i u¶miechn±æ siê do siebie, do takiej jak± mnie stworzy³.
Z t± krzepi±c± my¶l± i rado¶ci± w sercu, modli³am siê za osoby, które otrzyma³y b³ogos³awieñstwo i ¶wiece na oazy letnie w Lubieniu, Marianówce i w Czarnej.



rozes³anie par moderatorskich na Oazy letnie


agapa: ks. Adam rozpoczyna ³amanie chleba

dalszy ci±g agapy


grupa naszej m³odzie¿y z moderatorami


Po Eucharystii udali¶my siê na agapê, gdzie równie¿ do¶wiadczali¶my daru spotkania z drugim cz³owiekiem. Raduj±c siê sob±, wyjadaj±c smako³yki, mieli¶my okazjê podró¿owaæ z dzieæmi i wspania³± diakoni± wychowawcz± po ca³ym ¶wiecie. Cieszymy siê, ¿e duch w narodzie nie ga¶nie i wdziêczni jeste¶my Panu Bogu za wszelkie dobro.

Ela